Závitníky pro kusovou i sériovou výrobu a pro údržbu
Vynález závitu patří k nejdůležitějším objevům období průmyslové revoluce. Kdybychom jej dnes neznali, měl by svět zcela odlišnou podobu. Pravděpodobně bychom stále jezdili v dřevěných povozech tažených koňmi a zboží by se přepravovalo na velmi krátké vzdálenosti. Epocha středověku by se tím protáhla o dalších minimálně pět set let.
Metrický nebo Whitworthův závit se zdá docela obyčejnou, všední záležitostí, a najdete-li při procházce parkem na zemi malý šroubek s matičkou, bude docela možné, že vás to ponechá zcela chladnými a ponecháte jej na zemi ležet jako něco bezcenného, případně šroubek vyhodíte do koše na odpadky, aby se o něj někdo neporanil nebo nepropíchl pneumatiku svého jízdního kola.
Stejně tak, jako obyčejné šrouby a matice, může připadat některým lidem nesmírně všední výroba závitů. Ve strojírenství jde o velké série kusů a chcete-li si koupit nějaký výrobek se závitem, pouze zalistujete v katalogu některého ze specializovaných e-shopů, a doslova za pár korun si tu objednáte požadované výrobky.
Výroba závitů se však odehrává i v kusové výrobě, v údržbě a také v domácích dílnách. Jsou k tomu zapotřebí sady závitníků M16 x 1,5 a dalších běžných průměrů a stoupání, a také závitořezná očka. Závitníkové sady lze zakoupit jako velmi rozšířené nářadí, které by nemělo chybět mezi ostatním vybavením domácích kutilů vzhledem k tomu, že se může hodit v mnoha situacích v domácnosti i na zahradě. S pomocí závitníků lze zhotovit otvory se závitem pro uchycení plotové konstrukce, poslouží pro výrobu nábytku, bytových dekorací, osvětlovacích těles a dalších výrobků, a samozřejmě se hodí pro údržbářské práce, kdy je zapotřebí opravit poškozený díl spotřebiče a dalšího vybavení bytu. Se závitníkem se naučí pracovat i děti školou povinné a mohou tím pádem pomáhat kutilům při jejich tvořivé činnosti.